
kwi 2025
Czy można naprawdę „wykąpać się” w lesie?
Osiem młodych osób z Zajawki na życie Plus udowodniło, że tak. Choć nie było wody, zmysły doświadczyły wszystkiego, co las miał do zaoferowania. 18 kwietnia, spotkaliśmy się w leśnej przestrzeni, by wspólnie zanurzyć się w atmosferze natury. Warsztaty poprowadziła Barbara Kubiak z Pełnej Pracowni Rękodzieła – z czułością i uważnością, z jaką na co dzień tworzy swoje dzieła, poprowadziła także nas przez subtelną sztukę Shinrin Yoku.
Las tego dnia był nie tylko tłem – stał się nauczycielem. Tętnił życiem, barwami i dźwiękami, a młodzież – obecna, świadoma, wrażliwa – otworzyła się na to doświadczenie całym sobą. Dotyk kory, zapach wilgotnej ziemi, śpiew ptaków i ciepło promieni słońca tworzyły przestrzeń do refleksji, wyciszenia i kontaktu z samym sobą.
Barbara tak opisała ten czas: „Do dzisiaj myślałam, że współczesna młodzież żyje tylko w komórkach, a tymczasem spotkałam ich w lesie – młodzi ludzie, wkraczający w dorosłość, z czułością do siebie i świata natury.”
To spotkanie nie było tylko przyjemnym spacerem – było czymś więcej. Dla wielu uczestników kąpiel leśna stała się pierwszym krokiem ku głębszej świadomości siebie i swoich emocji. Pozwoliła zatrzymać się na chwilę, oderwać od codziennego pośpiechu i wsłuchać w głos własnego ciała oraz duszy. Takie warsztaty pomagają budować relację z naturą, ale przede wszystkim – z samym sobą.
🔹 Kąpiel leśna (Shinrin Yoku) to forma mindfulness, która wspiera zdrowie psychiczne i emocjonalne. Poprzez uważne zanurzenie się w atmosferze lasu, wspomaga obniżenie poziomu stresu, poprawia nastrój i wzmacnia poczucie równowagi.