Zajawka na życie
O projekcie
Zajawka na życie to bezpłatny, innowacyjny program psychoedukacyjny skierowany do młodzieży w wieku 15-18 lat. Celem projektu jest wsparcie młodych ludzi w odkrywaniu i rozwijaniu własnych potencjałów, kompetencji miękkich oraz zdolności fizyczno-ruchowych.
Program ten jest podróżą do zrozumienia siebie i innych, zaufania sobie i swojego bycia w świecie. „Zajawka na życie” jest o lepszym rozumieniu siebie, o tym, jak szukać siebie w świecie i podążać za sercem.
Główne cele
Wspieranie młodzieży w znajdowaniu własnego potencjału, autentyczności i wyborów życiowych opartych na własnych zasobach.
Redukcja stresu, dostrzeżenie i nazywanie własnych emocji.
Wzmacnianie ciała i jego akceptacja.
Poznawanie odpowiedzialności.
Jak to robimy?
Zajęcia Zajawki na Życie odbywają się w cyklu:
3 spotkania w miesiącu z prowadzącymi projektu, gdzie uczestnicy mogą wyrażać się, uczyć i czerpać z zasobów prowadzących w bezpiecznej przestrzeni.
1 spotkanie z ekspertem w ramach modułów projektu.
Cykl zajęć powtarza się przez 9 miesięcy.
październik
październik
czerwiec
Projekt zostaje zakończony 5-dniowym obozem w malowniczym ośrodku “Jurty 4 Żywioły”, który jest okazją do pogłębienia i podsumowania tematów, nad którymi młodzież pracowała podczas warsztatów.
Moduły projektu
Moduł I
Ja i moja tożsamość
Moduł uczy rozpoznawać swoje potrzeby i emocje, co wspiera uczestników w samopoznaniu i autentyczności. Warsztaty pomagają budować pozytywny obraz siebie i rozwijać poczucie wartości. To z kolei wzmacnia ich relacje i poczucie sprawczości w życiu.
Obawy, na które odpowiada moduł:
“Nie czuję się ważny i wartościowy.”
“Jak mam być sobą?”
“Nie rozumiem własnych emocji. Nie potrafię sobie z nimi radzić.”
Moduł II
Usamodzielnienie
Moduł przygotowuje do samodzielnego życia, ucząc planowania przyszłości i zdobywania praktycznych umiejętności. Oferuje mentoring wspierający świadome decyzje dotyczące rozwoju zawodowego i osobistego. Uczestnicy zdobywają wiedzę o edukacji, zawodzie i autorytetach.
Obawy, na które odpowiada moduł:
“Odczuwam presję związana z moją przyszłością.”
“Zagubiłem się w wartościach i celach życiowych.”
“Brakuje mi nauki praktycznych umiejętności, np. jak wypełnić PIT, jak napisać pismo do sądu.”
Moduł III
Relacje / komunikacja
Moduł skupia się na budowaniu umiejętności interpersonalnych, które są kluczowe dla tworzenia zdrowych relacji. Uczestnicy uczą się, jak efektywnie komunikować swoje myśli i uczucia, oraz jak budować i utrzymywać relacje oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.
Obawy, na które odpowiada moduł:
“Mam trudność w nawiązywaniu relacji.”
“Nie umiem rozmawiać z moimi rówieśnikami.”
“Czym jest dobra relacja samemu ze sobą?”
Moduł IV
Zdrowie i ciało
Moduł koncentruje się, na edukacji zdrowotnej, w tym na zagadnieniach związanych z uzależnieniami, odżywianiem i zrozumieniem zmian zachodzących w ciele podczas dojrzewania. Celem jest wspieranie młodzieży w dbaniu o swoje zdrowie fizyczne, budowanie świadomości własnego ciała i promowanie zdrowego stylu życia.
Obawy, na które odpowiada moduł:
“Wciąż dążę do nieosiągalnej perfekcji.”
“Jestem ciągle zmęczony.”
“Czuję się przytłoczona i przebodźcowana.”
Moduł V
Ja vs dorośli
Moduł porusza tematykę relacji międzypokoleniowych, szczególnie relacji z rodzicami i innymi dorosłymi. Młodzi ludzie uczą się, jak nawigować w tych relacjach, zachowując własną indywidualność i niezależność.
Obawy, na które odpowiada moduł:
“Czuję, że moje problemy nie są ważne.”
“Nie ufam dorosłym i nie rozumiem ich strategii działania czy sposobów myślenia.”
“Moja rodzina mierzy się z dużymi problemami.”
Moduł VI
Ja vs świat
Moduł skupia się na zrozumieniu i krytycznym podejściu do współczesnego świata, w tym mediów społecznościowych oraz różnych aspektów życia społecznego i ekonomicznego. Uczestnicy uczą się, jak odnaleźć się w dzisiejszym świecie, znajdując się w bezpiecznej przestrzeni stanowiącej dla nich źródło odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Obawy, na które odpowiada moduł:
“Nie rozumiem polityki i zachowań innych w tym obszarze.”
“Nie czuję różnicy między życiem online a rzeczywistością.”
“Nie odnajduję się w obecnym systemie edukacji.”
Moduł VII
Edukacja seksualna
Moduł zapewnia rzetelną wiedzę na temat cielesności, seksualności, związków partnerskich oraz porusza tematy takie jak pornografia. Celem jest wspieranie młodych ludzi w budowaniu zdrowych relacji i podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących ich seksualności.
Obawy, na które odpowiada moduł:
“Dlaczego moja relacja z samym sobą wpływa na moje związki?”
“Mam wrażenie, że seks jest tematem tabu.”
“Potrzebuję się otworzyć i o tym porozmawiać.”
Moduł VIII
Zdrowie psychiczne
Moduł oferuje dostęp do specjalistów i umożliwia uczestnikom skorzystanie z profesjonalnej pomocy w rozwiązywaniu osobistych problemów psychicznych. Obszar ten zapewnia bezpieczne środowisko, gdzie młodzież może otwarcie wyrażać swoje myśli i uczucia, wiedząc, że zostaną wysłuchani i zrozumiani bez oceniania.
Obawy, na które odpowiada moduł:
“Często odczuwam lęk.”
“Czuję się samotny i oderwany od rzeczywistości.”
“Jak mogę sobie pomóc?”
Projekt społeczny
W trakcie projektu „Zajawka na Życie” młodzież odkryje, czym jest projekt społeczny i jak ważny może być dla społeczności. Uczestnicy nauczą się, jak krok po kroku zaplanować własny projekt, od pomysłu, przez organizację, aż po jego realizację. Dzięki temu doświadczeniu młodzi ludzie nie tylko rozwijają swoje umiejętności, ale także zyskują satysfakcję z wprowadzenia pozytywnych zmian w swoim otoczeniu
Prowadzący Zajawki
Paulina Galanciak-Ilczyszyn
Prowadząca projektu
Joginka, somatyczka, bodyworkerka, animatorka kultury. Zawodowo wspiera w byciu blisko swojego ciała poprzez ruch, masaż i oddech. Te wszystkie aspekty łączy w przestrzeni „Wytchnienie". Od zawsze lubiła eksperymentować i badać różne możliwości ciała. Aktualnie najwięcej czerpie z somatyki, jogi, ruchu zwierzęcego i intuicyjnego. Jest w trakcie szkoły nauczycielskiej Living Somatics. Wspiera ją też szereg szkoleń Komunikacji Bez Przemocy (NVC). Przepiękną inspiracją do ruchu jest dla Pauliny jej syn.
Martyna Dębowska
Prowadząca projektu |
Moduł: Zdrowie psychiczne
Dyplomowana Terapeutka Holistyczna, prowadząca warsztaty i szkolenia dedykowane osobom pragnącym dotrzeć do źródeł swojej istoty, odzyskać głos i sprawczość. Pomagają one odkrywać wrażliwość, podążać za intuicją, powrócić na ścieżkę do samego siebie oraz nawiązać porozumienie ze swoim wewnętrznym „Ja”. Wspiera innych na drodze do odzyskania zdrowia i równowagi, uwzględniając w swojej praktyce ciało, umysł i duszę. Od zawsze interesowała ją złożona, wielowymiarowa natura człowieka. Nieustannie poszukuje dróg i form jej zgłębiania. Jest miłośniczką podróży, szczególnie tych wewnętrznych. Uwielbia tworzyć i wyrażać się poprzez słowo pisane.
Krzysztof Kubiak
Prowadzący projektu
Współtwórca Fundacji Veritas, praktyk tańca 5Rytmów®, rozwijał swoją wiedzę i umiejętności na warsztatach Possibility Management, które wyposażyły go w narzędzia do pracy nad sobą i wspierania innych w przełamywaniu ograniczeń i odkrywaniu nowych możliwości, jest w trakcie szkoły dla terapeutów w nurcie Gestalt. Misją Krzysztofa jest tworzenie przestrzeni, w których ludzie mogą być sobą, wolni od społecznych schematów, oraz wspieranie ich w odkrywaniu własnego potencjału. Jest oddanym ojcem dwójki dzieci, od których czerpie inspiracje, ucząc się radości i spontaniczności.
Przemysław Topornicki
Moduł: Ja vs. świat
Założyciel, fundator i inicjator projektów Fundacji Veritas.
Natalia Toporkiewicz
Moduł: Ja i moja tożsamość
Pasjonatka holistycznego podejścia do zdrowia i życia. Certyfikowana nauczycielka Vinyasa Yoga, jej praktyka koncentruje się na pozytywnym wpływie jogi na zdrowie psychiczne i fizyczne, co przekazuje swoim uczniom jako zaangażowana instruktorka. Sama przeszła drogę przezwyciężania przewlekłego zmęczenia oraz stanów lękowych, znajdując równowagę i wewnętrzny spokój dzięki terapii psychosomatycznej oraz poznawczo-behawioralnej. Zawodowo - Digital Marketing Manager w branży IT. Prywatnie - miłośniczka sportu, uwielbia wspinaczkę, narciarstwo, windsurfing oraz tenis. Jest także wielką entuzjastką kulinariów.
Antonina Gawrońska
Moduł: Relacje / komunikacja
Edukatorka i koordynatorka projektów edukacyjnych i społecznych, absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, na co dzień związana z Fundacją Dom Pokoju jako koordynatorka Pogotowia Mediacyjnego i specjalistka ds. wspierania społeczności lokalnych w projekcie Inne Centrum, zaangażowana w edukacyjne działania fundacji, prowadzi warsztaty, szkolenia i diagnozy. Miłośniczka rowerowania i swojego kota.
Marcin Szot
Moduł: Ja vs. dorośli
Wieloletni partner, ojciec dwóch synów, współtwórca warsztatów „Męskie Wyprawy do Lasu” i „Wojownik Serca”, a także warsztatów wyrażania gniewu i pracy z powołaniem. Od 2015 roku organizuje grupy pracy z emocjami i świadomej komunikacji opartej na uczuciach i potrzebach, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Współpracował z ośrodkami terapeutycznymi, w tym „Alter Ego” i “MONAR”.W 2023 roku spędził pół roku z rodziną w wioskach na archipelagu w Królestwie Tonga, poznając życie w bliskości z naturą i tamtejszą męską kulturę. Były reporter, od lat prowadzi bloga. Od czasu narodzin syna jego głównymi celami eksploracji są: wioska, wspólnota, kultura, inicjacja i dorosłość oraz ich miejsce w obecnych czasach.
Michał Kabath
Metodologia Gallupa
Trener i doradca z 18-letnim doświadczeniem w obszarze rozwoju osobistego i zawodowego. Specjalizuje się w szkoleniach z psychologii biznesu, zarządzania i komunikacji, które pomagają ludziom lepiej zrozumieć siebie oraz budować autentyczne relacje z innymi. Od 6 lat pracuje z grupami dorosłych oraz prowadząc sesje indywidualne, wykorzystując metodologię Gallupa i narzędzie CliftonStrengths do odkrywania naturalnych predyspozycji i potencjału.
Patrycja Witkowska
Projekt społeczny
Pasjonatka zarządzania projektami z sercem do działań społecznych. Od lat związana z różnymi inicjatywami, które pozwoliły jej zdobyć doświadczenie w pracy z projektami. Studia podyplomowe z zarządzania były dla niej istotnym krokiem, ale to rzeczywiste doświadczenia kształtowały jej rozwój w tym obszarze. W Fundacji Veritas czuwa nad rozwojem i realizacją projektów. Dzieli się swoją energią i wiedzą, jednocześnie czerpiąc inspirację z tej wyjątkowej przestrzeni.
Martyna Paprocka
Projekt społeczny
Od zawsze związana z trzecim sektorem, uwielbia zgłębiać techniki jego działania i ich wpływ na społeczeństwo. Podczas realizacji projektów skupia się głownie na ich beneficjentach, co pozwala jej skutecznie wspierać rozwój inicjatyw w Fundacji Veritas. Studia z zakresu komunikacji umożliwiają jej nie tylko dzielenie się swoimi doświadczeniami, ale także czerpanie inspiracji z historii innych.
Dla kogo jest zajawka?
To przestrzeń dla młodzieży w wieku 15-18 lat, pragnącej pogłębić zrozumienie siebie, swoich umiejętności, cech i zasobów. Celem projektu jest odkrywanie i rozwijanie własnego potencjału oraz budowanie zaufania do siebie i swojego miejsca w świecie. To proces, który zachęca do eksploracji i kwestionowania utartych schematów, pokazując, że dorosłość nie musi być trudna ani ograniczona jedynie do obowiązków.
Projekt skierowany jest do osób, które realnie pragną się zaangażować, wziąć udział w oferowanych działaniach i czerpać z nich korzyści. „Zajawka na życie” to coś więcej niż warsztaty – to pełna przygód podróż ku samopoznaniu i tworzeniu lepszego zrozumienia samego siebie oraz innych ludzi.
Edycje Programu
Od momentu uruchomienia programu zrealizowaliśmy już dwie edycje: w latach 2022 i 2023. Obie edycje zakończyły się obozami w malowniczym ośrodku "Jurty 4 Żywioły" , gdzie uczestnicy mogli pogłębić swoją wiedzę i umiejętności w wyjątkowej atmosferze bliskości natury.
Ilość uczestników:
2022: 15 osób
2023: 15 osób
2024/2025
W październiku 2024 roku rozpoczęliśmy III edycję Zajawki na Życie, potrwa ona do czerwca i obejmie swoim działaniem młodzież z Wrocławia i okolic.
Edycje Programu
Od momentu uruchomienia programu zrealizowaliśmy już dwie edycje: w latach 2022 i 2023. Obie edycje zakończyły się obozami w malowniczym ośrodku "Jurty 4 Żywioły" , gdzie uczestnicy mogli pogłębić swoją wiedzę i umiejętności w wyjątkowej atmosferze bliskości natury.
Ilość uczestników:
2022: 15 osób
2023: 15 osób
2024/2025
W październiku 2024 roku rozpoczęliśmy III edycję Zajawki na Życie, potrwa ona do czerwca i obejmie swoim działaniem młodzież z Wrocławia i okolic.