Projekt „Ogród Potencjału” rozwija się. Tworzymy nowe ogrody tak aby jak najwięcej dzieci miało kontakt z naturą i edukacja ekologiczna od najmłodszych lat, co jest kluczowe dla zrównoważonego rozwoju i dobrego samopoczucia. Dlatego 21 marca 2024 z wielką radością przeprowadziliśmy warsztaty ogrodnictwa ekologicznego w Latawiec Przedszkole Montessori gdzie dzieci miały okazję zgłębić tajniki przyjaznego środowisku uprawiania roślin. 

Rozpoczęliśmy od wprowadzenia do zasad permakultury, inspirując się naturą i jej cyklami. Każdy etap warsztatów był przemyślany, aby dzieci mogły nie tylko uczyć się, ale również doświadczać i odkrywać. Pierwszym krokiem było przygotowanie desek, które wspólnie z dziećmi zaimpregnowaliśmy ekologicznym olejem lnianym, co było doskonałą okazją do rozmowy o znaczeniu używania naturalnych substancji. 

Następnie, z entuzjazmem przystąpiliśmy do tworzenia skrzyń uprawowych. Dzieci były zaangażowane w skręcanie skrzyń, a później w warstwowe wypełnianie ich kartonem, obornikiem, liśćmi i ziemią kompostową – wszystko zgodnie z zasadami permakultury, które promują zdrowie gleby i roślin. 

Kulminacyjnym momentem warsztatów było sadzenie sadzonek truskawek i poziomek. Dzieci, kierując się instrukcjami, z zapałem zasadziły rośliny, ucząc się, jak pielęgnować życie i wspierać przyrodę. Ten praktyczny aspekt warsztatów nie tylko wprowadził je w świat ogrodnictwa, ale także pozwolił poczuć odpowiedzialność za otaczające nas środowisko. 

Te warsztaty są odzwierciedleniem naszej misji w Fundacji Veritas – wspierania rozwoju osobistego poprzez różnorodne doświadczenia, edukację i tworzenie bezpiecznej przestrzeni do wyrażania siebie. Dzięki takim inicjatywom jak warsztaty ogrodnictwa ekologicznego, dzieci uczą się cenić naturę, współpracować z nią i czerpać z niej inspirację dla własnego rozwoju i samodoskonalenia.