„POMOC DLA ZDROWIA” – CZYLI MIASTECZKO ZDROWIA 2022 FUNDACJI VERITAS

W 2022 roku Fundacja Veritas – organizator Miasteczek Zdrowia – pojawiła się w czterech miastach Polski: we Wrocławiu, Rzeszowie, Gdańsku i Toruniu.

Ogólnopolska inicjatywa miała na celu szerzyć ideę profilaktyki zdrowotnej i szeroko rozumianego dbania o siebie i swoje zdrowie. Podczas wydarzenia mieszkańcy danych regionów mieli okazję skorzystać z bezpłatnej diagnostyki oraz konsultacji medycznych.         

Uczestnicy tegorocznej edycji mogli porozmawiać z lekarzem internistą, dietetykiem, pielęgniarkami, higienistką stomatologiczną, dermatologiem, kardiologiem, farmaceutami, okulistami, a także fizjoterapeutą czy rehabilitantem. Mieszkańcy wskazanych regionów mogli zbadać swój wzrok oraz słuch, skorzystać z dermatoskopii, badań skóry głowy, sprawdzić swoją pamięć, dokonać pomiarów glukozy we krwi, a także ciśnienia tętniczego czy saturacji. Na miejscu można było również zbadać poziom witaminy D w organizmie, dokonać oceny BMI ciała, zrobić test na Helicobacter pylorii oraz HCV, sprawdzić pojemność płuc, a także poddać się badaniu pod kątem diagnostyki osteoporozy.

Trzecia edycja wydarzenia zdecydowanie wyróżnia się pod kątem wartości edukacyjnych. Odwiedzający mogli dowiedzieć się więcej o sposobach zażywania leków, uzyskać porady w zakresie profilaktyki udarowo-zawałowej, dokonać konsultacji medycznych w zakresie profilaktyki nowotworów piersi i szyjki macicy, a także uzyskać cenne wskazówki dotyczące profilaktyki stomatologicznej, stomatologii estetycznej i leczenia zębów. W namiotach na uczestników czekali również rehabilitanci i fizjoterapeuci, poszerzający naszą wiedzę odnośnie wad postawy, a także lekarze edukujący nas w zakresie profilaktyki kardiologicznej.

Podczas wydarzeń nie zabrakło pokazów pierwszej pomocy przez doświadczonych ratowników medycznych czy ćwiczeń samobadania piersi. Niezwykłym zainteresowaniem cieszył się punkt, w którym uczestnicy mogli przygotować własny koktajl podczas jazdy na rowerze.

Na przybyłych czekały liczne zniżki na badania, punkty informacyjne dotyczące badań w danych ośrodkach, a także bony na bezpłatne badania.

„Kolejny rok pojawiamy się w wybranych miejscowościach Polski, aby pomóc innym w dbaniu o ich zdrowie i życie. Ilość osób odwiedzających jak i wykonanych badań jest równie wysoka jak w poprzednich latach. Świadczy to o ciągłej potrzebie organizacji tego typu inicjatyw.” – mówi Patrycja Witkowska z Fundacji Veritas.

„O tym jak ważne są organizowane przez Fundację Veritas Miasteczka Zdrowa świadczy frekwencja na tych wydarzeniach. Z roku na rok widzimy, że zwiększa się świadomość społeczeństwa związana z profilaktyką zdrowia, co nie ukrywam, nas jako Organizatorów bardzo cieszy. Czujemy ogromną satysfakcję, że wspólnie z Partnerami wydarzenia możemy organizować tak ważne przedsięwzięcie”- dodaje Aneta Szydłowska z Fundacji Veritas.

Sponsorem wydarzenia była Grupa Veritas. Inicjatywa otrzymała również patronaty honorowe w Gdańsku, Wrocławiu oraz Toruniu.