Kampania #WYGRAJ_Z_DEPRESJĄ

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

Permanentne obniżenie nastroju i poczucie lęku wśród dzieci i młodzieży jest coraz częstszym problemem w Polsce. Według wyników badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę z 2018 roku co szósty nastolatek przynajmniej raz w życiu się okaleczał, 7 proc. badanych próbowało popełnić samobójstwo. Te same badania ukazały, że Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem liczby samobójstw dzieci i młodzieży.

Ale czy wiemy jak rozpoznać depresję u dzieci? Czy dzieci wiedzą, że mogą prosić o pomoc i gdzie mogą ją otrzymać?

 

Wychodząc naprzeciw rosnącemu problemowi depresji, w ramach obchodów międzynarodowego dnia walki z depresją, Fundacja Veritas organizuje kampanię społeczną #Wygraj_z_depresją organizowaną pod hasłem: Nie bój się prosić o pomoc – wygraj z depresją, skierowaną do dzieci i młodzieży.

 

Celem kampanii jest wzrost świadomości dotyczącej leczenia depresji i zachęcenie dzieci i młodzieży do tego, by nie bali się i nie czuli wstydu, aby skorzystać z pomocy specjalistów. W szczególności teraz, podczas pandemii oraz zwiększonej izolacji, problem depresji wśród dzieci i młodzieży wydaje się jeszcze bardziej aktualny.

Poprzez kampanię chcemy nawoływać do dbania o swoje zdrowie psychiczne oraz do odwagi w mówieniu o swoich emocjach. Jeśli problem depresji dotyka Ciebie lub bliską Ci osobę, nie pozostawaj obojętny. Na naszej stronie www.fundacja-veritas.pl/aktualnosci/wygraj_z_depresja znajdziesz poradnik psychologiczny dotyczący depresji, tego jak ją rozpoznać u siebie bądź bliskich osób, gdzie szukać pomocy i gdzie się zgłosić, gdy czujesz, że potrzebujesz wsparcia. Poradnik dostępny będzie od 23 lutego 2022r.

 

 

Źródła:

https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/depresja

https://raportcsr.pl/polska-na-drugim-miejscu-w-europie-pod-wzgledem-liczby-samobojstw-mlodych-ludzi/

https://www.gov.pl/web/wsse-krakow/swiatowy-dzien-walki-z-depresja-2021